درمان بیماری های زنان با لیزر

استفاده از نور لیزر در اعمال جراحی لاپاروسکوپی و نازایی و مشکلات دهانه رحم کاملا شناخته شده است و ما کاربرد آن در مقالات قبلی شرح داده ایم. اکنون ما در اینجا دیگر کاربردهای لیزر را شرح می دهیم.

برای مشاهده مقالات مربوط به دیگر کاربردهای لیزر در بانوان اینجا کلیک نمایید.

بهترین جایگزین کرایو(فریز) برای درمان زخم دهانه رحم و زگیل

به عنوان یک جایگزین خوب برای درمانهای کرایو ( فریز) کاملا قابل توصیه می باشد. امروزه از نور لیزر می توان برای درمان زخم های دهانه رحم و زگیل های ان ناحیه بجای کرایو با دقت بسیار بالاتر و کنترل شده تر استفاده نمود و اسیب جانبی وارد شده به بافتهای اطراف و احتمال چسبندگی های پس از ان را به حداقل رساند.

زگیل های ناحیه تناسلی

با توجه به شایع بودن این مشکل و احتمال بسیار بالای انتقال آن بدلیل ماهیت ویروسی آن بدنبال تماس های جنسی و همچنین تراشیدن موهای ناحیه تناسلی، درمان با لیزر همزمان باعث کاهش احتمال عود و سرایت آن خواهد شد.

درمان فیبروم های رحمی

از مسائل بسیار شایع زنان فیبروم های رحمی می باشند که تعدادی از آنها در طول دوره های قاعدگی و یا بارداری مشکلاتی از قبیل خونریزی ایجاد می کند که با استفاده از نور لیزر می توان با حداقل دستکاری و خونریزی آنها را درمان نمود.

درمان سرطان های دهانه رحم و رحم

در درمان سرطان های دهانه رحم و رحم که نیاز به حداقل دستکاری جهت جلوگیری از گسترش سلول های بدخیم و همچنین کاهش چسبندگی وجود دارد نور لیزر میتواند کمک بسیار ارزنده ای بنماید.

درمان خونریزی های بیش از حد رحمی و جلوگیری ازاعمال جراحی برداشتن اورژانسی رحم

با توجه به اینکه بافت رحم از شبکه های عروقی متنوعی خونگیری م ینماید و دستکاری آن به هر دلیلی می تواند با خونریزی همراه باشد که در بعضی از این موارد عدم توانایی در جلوگیری از آن منجر به برداشتن رحم می شود، لذا نور لیزر می تواند تمامی این احتمالات را تا حد زیادی کاهش دهد.

کیست ها و تومورهای شکمی

کیست ها و تومورهای شکمی براحتی با لیزر قابل برداشته شدن هستند و بخصوص در موارد مشکل پیدا کرده عفونت های لگن قابل استفاده می باشند. امروزه استفاده از روشهای حداقل تهاجمی بصورت یک سنت پیشرونده در علم جراحی درآمده است وکیست های مشکل ساز تخمدان وتوده های شکمی براحتی و با دقت بسیار بالا قابل برداشته شدن توسط نور لیزر می باشند و دیگر در بسیاری از موارد نیاز به باز کردن شکم بیمار نیست.

هیسترکتومی

 لیزر در برداشتن رحم ( هیسترکتومی ) با عمل جراحی براحتی قابل استفاده و دردسترس میباشد.از انجایی که رحم تغذیه خونی بسیار وسیع و متنوعی دارد و برداشت ان عموما با خونریزی زیادی همراه می باشد لذا نور لیزر با کاهش قابل ملاحظه این خطرها می تواند به بیمار و جراح کمک شایسته ای بنماید ونیاز به انتقال خون و خطرات ناشی از آن را به حد اقل ممکن برساند.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا