کدام دسته‌ از خانم‌ها احتمال بارداری خارج از رحم دارند؟

حاملگی خارج از رحم یکی از مشکلاتی است که خانم‌ها معمولا نگران آن هستند و چون مدام شنیده‌اند که این مسئله مرگبار است، ممکن است به محض بارداری دلهره بگیرند. با کمک آزمایش خیلی زود می‌توانید متوجه‌ی بارداری خارج از رحمی شوید.

 

به طور معمول، درصد بارداری خارج از رحم برای خانم‌ها چقدر است؟

معمولا از هر ۵۰ حاملگی، ممکن است یکی از آنها خارج از رحم باشد.
 

 

برای کدام دسته‌ها از خانم‌ها احتمال بارداری خارج از رحم بیشتر وجود دارد؟


کسانی که آی یو دی (IUD) دارندو حامله می‌شوند و کسانی که آی یو دی را در آوردند و بعد از آن سریع باردار می‌شوند بیشتر از همه در معرض خطر بارداری خارج از رحم هستند. علاوه بر آن خانم‌هایی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند ولی باردار می‌شوند هم جز کسانی هستند که احتمالش زیاد است بارداری خارج از رحم را تجربه کنند. البته عفونت‌های شدید لگنی، چسبندگی‌های رحمی و لگنی هم جز دیگر عواملی است که ممکن است این عارضه را رقم بزند.


چرا بارداری خارج از رحم خطرناک است؟


چون اگر جنین به جای رشد در جای مشخص خودش، در لوله یا نزدیک رحم رشد کند باعث بروز مشکلات جدی می‌شود. جنین در هر کجا به غیر از داخل رحم شکل بگیرد و رشد کند باعث پاره شدن محل و خونریزی شدید می‌شود. خونریزی داخلی که در بیشتر مواقع جان انسان را به خطر می‌اندازد و قبل از اینکه او به بیمارستان برسد ممکن است جانش را از دست بدهد. البته این را هم بگویم که این روزها علم به شدت پیشرفت کرده و احتمال مرگ خیلی کم است، اما به شرطی که خانم‌های باردار تست‌های اطمینان بخش را بدهند.

 

چه تستی؟


 هر خانمی که باردار می‌شود باید تست بتا اچ سی جی(Beta H.C.G). را در دو مرحله بدهد تا مطمئن شود مشکل بارداری خارج از رحم ندارد.


این آزمایش باید توسط پزشک نوشته شود؟


نه اگر خود بیمار هم درخواست بدهد قابل قبول است.


آزمایش خون است یا ادرار؟


آزمایش خون  چون حساس‌تر است و زودتر می‌تواند پزشک را به نتیجه برساند، در این مورد از آزمایش خون استفاده می‌شود.


علائم بارداری خارج از رحم چیست؟


ممکن است در بعضی از آدم‌ها علامت خاصی نداشته باشد اما شایع‌ترین حالتی که در زنان ایجاد می‌شود درد زیر شکم و لکه بینی است. اگر این اتفاقات در دوره‌ی بارداری برای افراد رخ دهد لازم است فرد خیلی سریع به اورژانس مراجعه کند و آزمایش بدهد.


خانم‌هایی که در بارداری اول با این مشکل مواجه شده‌اند چند درصد امکان دارد بارداری بعدی‌شان هم خارج از رحم باشد؟


بین ۱۰ تا ۱۳ درصد امکان دارد که این اتفاق دوباره برای این خانم‌ها رخ دهد.


اگر بارداری خارج از رحم تایید شود، چه اتفاقی می‌افتد؟


اگر از مدت زمان حاملگی زیاد نگذشته باشد، می‌توان این مشکل را با دارو حل کرد اما اگر جنین بزرگ باشد و مدت زیادی از زمان بارداری گذشته باشد به احتمال زیاد نیاز به جراحی دارد. در بعضی موارد با سوراخ کردن شکم می‌توان جنین را خارج کرد اما در بعضی موارد باید شکم به طور کامل باز شود.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا