تنبلی تخمدان در دختران جوان

تنبلی تخمدان اصطلاحی عامیانه است و بسیاری از زنان با این مشکل مواجه‌ هستند. این عارضه شامل تخمدان ‌هایی می ‌‌شود که به دلایل مختلفی از کار افتاده ‌‌اند:

یائسگی زودرس، توقف رشد تخمدان ‌ها و قاعدگی 2 الی 3 ماه یک ‌بار از جمله موارد تنبلی تخمدان‌ است.
گاهی دختران به دلیل تولید نشدن محرکه‌ ای برای رشد تخمدان از سوی مغز، عادت ماهیانه نمی‌ شوند که به آن آمنوره می ‌گویند و عده ‌ای دیگر با این که تخمدان دارند، ولی سلول ‌های تولید مثل در آن ها شکل نیافته و در نتیجه اوایل بلوغ یا پس از چند سال با قطع ناگهانی قاعدگی مواجه می‌ شوند که به آن یائسگی زودرس گفته می ‌شود که می ‌تواند به ‌دلیل ژنتیک، جراحی یا اشعه‌ درمانی باشد.
اگر به تخمدان افرادی که تحت درمان اشعه‌ درمانی هستند اهمیت داده نشود، آن ها رو به تنبلی می ‌روند و بعدها قطع عملکرد(تولید تخمک)‌ در آن ها رخ می ‌دهد.
تنبلی تخمدان به 2 ‌بخش تخمدان ‌های پلی کیستیک و تخمدان ‌های مولتی‌ کیستیک تقسیم می ‌شود که در تخمدان ‌های پلی ‌کیستیک، قاعدگی ‌ها نامنظم و به صورت هر 2 ‌الی 3 ماه یک ‌بار رخ می ‌دهد که چاقی و رویش موهای زائد نیز از علائم آن محسوب می‌ شود.
در این بیماری کیست‌ های متعدد ریز یک سانتی‌ متری همچون گردنبند مرواریدی اطراف تخمدان را احاطه کرده ‌اند.
دختران نیز دچار تخمدان ‌های پلی کیستیک می‌ شوند و هرازگاهی خونریزی‌ های غیرطبیعی آن ها باعث می ‌شود با لخته‌ های شدید خون مواجه شوند که به پزشک مراجعه می‌ کنند و در این مواقع پزشک خونریزی را قطع و تنبلی را به ظاهر تا پس از ازدواج مخفی نگه‌ می ‌دارد و وقتی بیمار خواهان فرزند باشد، متخصص با تدابیر در نظر گرفته شده از تولید کیست ‌های ریز توسط تخمدان ممانعت به عمل می‌ آورد و شرایط بزرگ شدن یک کیست کوچک در اطراف تخمدان(تاول)‌ را مهیا می ‌کند تا بیمار شرایطی همانند زن بالغ و سالمی که در روزهای 12 الی 14 قاعدگی یکی از این تاول‌ های بزرگش(کیست)‌ می ‌ترکد و تخمک آزاد کرده و قاعده می‌ شود، داشته باشد تا شانس حاملگی بالا برود.
دیر یا زود قاعده شدن دختران می ‌تواند یکی از علائم تنبلی تخمدان محسوب شود. اگر دختران هنگام قاعدگی اختلال خونریزی نداشته باشند، ‌ولی دائم در حال چاق شدن باشند مراجعه به پزشک غدد یا متخصص زنان ضرورت دارد،‌ چون یکی از دلایلی که باعث ایجاد تخمدان‌ های پلی‌ کیستیک می ‌شود بیماری‌ ای به نام مقاومت به انسولین است. در برخی به علت این که انسولین آن ها فعال نیست، قند سوخته نمی ‌شود و در نتیجه به چربی تبدیل می ‌شود و چون قندی در خون شان نیست همیشه گرسنه‌ اند.
لکه‌ بینی نیز می ‌تواند از علائم تنبلی تخمدان باشد، گاهی لکه بینی‌ ها می ‌تواند به دلیل نقص تولید پروژسترون یا جسم زرد باشد که پیش از قاعدگی رخ می ‌دهد و از مشکلات هورمونی محسوب می ‌شود، ولی لکه‌ بینی‌ های پس از قاعدگی می ‌تواند بر اثر کمبود هورمون استروژن باشد که پولیپ داخل رحم یا فیبروم را به همراه خواهد داشت.

 

توصیه‌های پزشکی
بهتر است دختران و زنان پس از مشاهده عدم نظم در سیکل ماهانه خود یا هنگام مشاهده رویش موهای زائد و درد پستان هنگام قاعدگی به پزشک مراجعه کنند و وضعیت خود را کنترل کنند،‌ چرا که تنبلی تخمدان درمان قطعی ندارد و بیمار تا وقتی از دارو استفاده کند قاعدگی منظم خواهد داشت و گاهی با قطع درمان، خونریزی تا حدی می ‌رسد که خطر مرگ را برای فرد به همراه خواهد داشت.قرص ‌های ضدبارداری می ‌تواند بهترین درمان این بیماری محسوب شود و این افراد باید تا زمان یائسگی از این قرص‌ ها استفاده کنند.

برچسب ها رحم
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا