خونریزی پس از سقط تا چه مدت ادامه دارد؟

در هنگام سقط جنین بیشتر خانم ها نگران هستند که مشکلی پیش بیاید اما اگر سقط جنین در مواقع لزوم توسط فرد متخصص انجام شود احتمال ایجاد مشکل بسیار کم می  شود. روش های سقط جنین به مدت زمان بارداری بستگی دارد. گاهی خونریزی به خاطر زخم دهانه رحم می باشد. براساس دلیل خونریزی، روش درمان مناسب خونریزی تعیین می شود.

مدت زمان خونریزی پس از سقط جنین

خونریزی شما حدود یک تا سه هفته بعد از سقط جنین، از زیاد به متوسط و سبک و هیچ تبدیل می شود. برخی خانم ها تا چند روز بعد از سقط جنین، خونریزی ندارند. برای برخی دیگر خونریزی قطع می شود و سپس دوباره شروع می شود. برخی دیگر نیز چند روز گرفتگی شدید عضلات دارند. اگر چهار تا پنج روز بعد از سقط جنین خونریزی و گرفتگی عضله داشته باشید، طبیعی است. زیرا خونریزی ناشی از سقط جنین است.

سقط جنین با قرص

معمولا حدود سه ساعت بعد از شروع قرص، خونریزی شدید اتفاق می افتد. در برخی موارد تا سه هفته خونریزی کم و خفیف مشاهده می شود. طبیعی است که بدن رحم را خالی می کند و پریودی طبیعی حدود چهار تا پنج هفته دیگر نمایان می شود.

سقط جنین با عمل جراحی

بعد از سقط جنین به وسیله جراحی چند روز خونریزی خواهم داشت؟ خونریزی بعد از سقط جنین با جراحی خیلی کمتر از خونریزی پریودی است. البته این خونریزی به صورت نامنظم است. ددر برخی موارد دیگرر خونریزی سقط جنین جراحی از خونریزی روز اول پریودی بیشتر است. معمولا خون هنگامی که به واژن می رسد لخته می شود و سپس خارج می شود. موارد خروجی از واژن خون است و بافتی همراه آن نیست

علائم دیگری که بعد از سقط جنین مشاهده می کنید

گرفتگی عضلات

در دو هفته اول، گرفتگی های عضلانی مشابه دردهای روز اول پریودی طبیعی است. این گرفتگی ها ممکن است خیلی دردناک باشند و با گذشت زمان بدتر شوند. می توانید برای کاهش درد، هر چهار ساعت، قرص تیلنول بخورید یا هر شش تا هشت ساعت قرص ایبوپروفرون بخورید. اما آسپرین و قرص های بر پایه آسپرین مصرف نکنید.

تغییر حالت روحی

ناراحتی یا تغییر حالت روحی یکی از علائمی است که بخاطر تغییر هورمون های بارداری اتفاق می افتد و از چند روز تا چند هفته ادامه دارد. بعد از دو روز، حالت تهوع از بین می رود و بعد از هفته اول، تغییرات سینه به حالت اول برمی گردد

مراقبت های بعد از سقط جنین

·         آب زیاد بنوشید.

·         دو روز استراحت کنید.

·         غذاهای سالم و حاوی مواد مغذی بخورید.

·         قرص هایی که پزشک تجویز کرده است را مصرف کنید.

·         تا دو هفته ورزش نکنید.

·         تا دو هفته شنا نکنید و در وان حمام نکنید.

·         تا دو هفته وسایل سنگین جابجا نکنید.

·         تا دو یا چهار هفته نزدیکی جنسی نداشته باشید و از تامپون استفاده نکنید.

چه زمانی بعد از سقط جنین نگرانی ایجاد می شود؟

مهمترین علامت بعد از سقط جنین که باعث نگرانی می شود تب و بوی بد واژن و ترشحات چرکی است.

 
برچسب ها بارداری سقط
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا