پیکا در بارداری

در دوران بارداری این مواد نامناسب اغلب شامل مصرف خاک یا نشاسته (رایج ترین) و مصرف مواد غیر غذایی دیگر از قبیل یخ. كبریت سوخته ، سنگ ، زغال ، خاكستر ، سیگار ، مهر نماز ، نفتالین و.... می باشد. جایگزین كردن مواد نامناسب سبب كاهش دریافت مواد مغذی مفید و در نتیجه كمبود ریز مغذی ها می شود. همچنین مصرف زیاد موادیكه حاوی انرژی هستند از قبیل نشاسته می تواند سبب چاقی شود .

 

عوارض پیكا

برخی دیگر از مواد نامناسب (پیكا) نیز ممكن است حاوی مواد سمی یا آلودگی میكروبی باشند. و یا ممكن است در جذب مواد معدنی از قبیل آهن اختلال ایجاد كنند. در نهایت مشكلاتی نظیر مسمومیت ، یبوست، كم خونی همولیتیك جنینی ، بزرگ شدن بناگوش و انسداد معده و روده كوچك و آلودگی انگلی از عوارض پیكا می باشند

خطرات احتمالی پیکا
در برخی افراد پیکا برای کنترل تهوع یا استرس های عصبی، لذت از جویدن برخی مواد، یا به علل وراثتی (تمایل ارثی به مصرف برخی مواد) و یا تشویق اطرافیان یا خانواده فرد می باشد. خطرات احتمالی پیکا شامل مشکلات خونی (به شکل آنمی) و گوارشی (رقابت در هضم و جذب مواد مغذی) می باشد. باید مشاوره با بیماران مبتلا به پیکا انجام گیرد و نوع ماده مصرف شده و علت مصرف آن تعیین شود و خطرات مصرف آن باید مطابق با فرهنگ فرد به روشی صحیح به خانم باردار تذکر داده شود. در مورد پیکا توصیه می شود شمارش کامل خون برای بررسی وجود کم خونی درخواست شود.

ویار حاملگی حالتی است که در آن، خانم باردار به مصرف یک ماده غذایی تمایل زیادی پیدا می کند. نمونه هایی از ویار حاملگی شامل تمایل زیاد به مصرف قره قورت، ترشی ها، شیرینی ها و ... می باشد.

۷ ویار مهم که بطور معمول در مادران باردار مشاهده می شود به ترتیب شامل:
بستنی، میوه، چیپس، گوشت، کره بادام زمینی، خیار شور و شراب می باشد.

در مورد ویار ذکر این نکته ضروری است که تا زمانی که مصرف اینگونه غذاها تنوع رژیم غذایی را برهم نزند و تغذیه مادر خوب باشد مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر در مصرف این مواد به گونه ای افراط شود که از خوردن غذاهای اصلی سرباز زند، ممکن است دچار کمبودهای تغذیه ای شود و در این مورد باید آموزش های لازم در رابطه با رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی  به خانم باردار داده شود.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا