بدخیمی تخمدان

در میان همه سرطان های مربوط به دستگاه تولید مثل ، سرطان تخمدان مهمترین می باشد چون شایع ترین انواع این سرطان زمانی تشخیص داده می شود که بیماری در بدن پیشرفت کرده است .

سرطان تخمدان بیشترین میزان مرگ و میر را به ازاء هر مورد در بین بدخیمی های زنان دارد و پنجمین علت مرگ ناشی از بدخیمی سرطان در میان زنان است .

تعداد کم فرزندان و ناباروری مهمترین علت ابتلا به این بیماری است این احتمال در مورد این سرطان وجود دارد که در هر بار تخمک گذاری روی سطح تخمدان تخریبی صورت می گیرد و دوباره ترمیم می شود و این روند تخریب و ترمیم در سالهای متوالی موجب بروز تغییراتی در ژن ها شود و نهایتا به بروز سرطان تخمدان بینجامد .

روش پیشگیری :

چون تعداد زایمان ها ارتباط معکوس با شدت سرطان دارد بنابراین داشتن حداقل فرزند سبب محافظت در برابر این بیماری می شد ، استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری به علت جلوگیری از تخمک گذاری میزان خطر تخریب تخمدان را کاهش می دهد و زمانی که به مدت ۵ سال یا بیشتر استفاده بشود احتمال ابتلای آنها به سرطان تخمدان تا ۵۰ درصد کاهش می یابد .

 

سرطان تخمدان جزء سرطان هایی است که به صورت ارثی منتقل میشود و همینطور با سرطان هایی مثل سرطان روده بزرگ یا پستان می تواند همراه باشد به همین دلیل در کسانی که دارای سابقه خانوادگی قوی سرطان تخمدان هستند باید شجره نامه آنها بررسی شود و در صورتی که میزان ابتلا زیاد باشد باید بعد از اینکه تعداد فرزندانشان کامل شد تخمدان ها با عمل جراحی از بدنشان خارج شود.

دختران جوانی که در خانواده آنها سرطان به طور موروثی وجود دارد باید قبل از ازدواج مصرف قرص را شروع کنند . کسانی که سابقه خانوادگی سرطان تخمدان یا پستان دارند باید بعد از ۳۰ سالگی ماموگرافی سالیانه شوند و کسانیکه دچار سرطان روده بزرگ هستند باید غربالگری ماموگرافی و کلونوسکوپس انجام دهند .

نشانه های سرطان تخمدان :

علامت خاصی ندارد . توده در شکم با اثر فشاری روی اعضاء مجاور ایجاد تکرر ادرار یا یبوست ، درد تحتانی شکم ، افزایش موی مردانه بیش از حد در مدتی کوتاه در نواحی مختلف بدن میتواند از علائم آن باشد .اگر در بررسی سونوگرافی که به هر علتی انجام شده است کیست تخمدان مشاهده شود بر اساس سایز و شکل ظاهری کیست پزشک تصمیم میگیرد که تحت نظر بگیرد و یا جراحی کند .

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا