طول عمر اسپرم چقدر است؟

اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید اطلاع از طول عمر اسپرم برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است. اسپرم می تواند تا ۵ روز در داخل بدن یک زن زندگی کنند، و بیشترین شانس باردار شدن، داشتن رابطه جنسی در زمان تخمک گذاری است. برخی از افراد می خواهند بدانند که طول عمر اسپرم در خارج از بدن چقدر است؟ معمولا این افراد از ریختن مایع منی بر روی واژن نگرانند. به این دست افراد باید گفت که طور عمر اسپرم در خارج از بدن زیاد نیست. زیرا محیط خارج از بدن به سرعت اسپرم ها را می کشد.

 

به طور کلی طول عمر اسپرم وابسته به تعدادی از عوامل است. به عنوان مثال، کیفیت منی، تعداد سلول های اسپرم که در هر انزال وجود دارد، رطوبت و دمای سطحی که اسپرم بر روی آن ریخته می شود، همگی از عوامل تاثیر گذار بر روی طول عمر اسپرم هستند.

 

روش های طبیعی بسیاری برای بهبود طول عمر اسپرم وجود دارد، که می تواند به نوبه خود، شانس بارداری را افزایش دهد. طول عمر اسپرم در زندگی هر مرد به عواملی مانند سلامت عمومی بدن، غذاهای مناسب، کاهش مصرف الکل و ترک سیگار بستگی دارد.

 

قبل از به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی بهبود طول عمر اسپرم به طور طبیعی، اجازه دهید به دو سوال پاسخ دهیم:

 

    * مدت زمان زنده ماندن اسپرم در داخل بدن چقدر است؟

    * مدت زمان زنده ماندن اسپرم در خارج از بدن چقدر است؟

 

طول عمر اسپرم در داخل بدن

طول عمر اسپرم در داخل بدن یک زن، بستگی به شرایط مختلفی دارد. اسپرم ها می توانند در داخل بدن تا ۵ روز زنده بمانند.

 

هنگامی که مرد دچار انزال می شود، حدود ۱۰۰ میلیون سلول اسپرم را در مایع منی منتشر می کند. با این حال، تعداد کمی از سلول های اسپرم، طول عمرشان به حد است که بتوانند خود را به لوله فالوپ برسانند. تنها بخش کوچکی از سلول های اسپرم که وارد بدن می شوند به مهبل (واژن) و راه لوله های فالوپ می رسند.

موانع زیادی در طول مسیر ورود اسپرم به بدن زن وجود دارد. این موانع عبارتند از:

 

 •     سپری کردن دهانه رحم در لوله های فالوپ
 •     رسیدن به لوله فالوپ سمت راست که در آن تخمک وجود دارد
 •     نفوذ به تخمک و بارور کردن آن

 

دانشمندان می گویند که سلول های اسپرم بر روی دیوارهای لوله های فالوپ به مدت ۲۴ ساعت باقی می مانند. هنگامی که تخمک گذاری نزدیک می شود، برخی از عوامل ناشناخته باعث حرکت سلول های اسپرم به سمت تخمک آزاد شده می شوند.

 

این عوامل که موجب تحرک اسپرم می شوند، یکی از دلایلی هستند که سلامت اسپرم را تضمین کرده و شانس بارداری را افزایش می دهد.

 

پزشکان معتقدند که ۲۴ ساعت اول زمان طلایی است. اما اسپرم تا ۵ روز نیز می تواند در لوله فالوپ منتظر تخمک بماند. خون در ناحیه واژن از بارداری جلوگیری نمی کند. از آنجا که اسپرم ها می توانند تا ۵ روز در بدن زندگی کنند، اگر رابطه جنسی در اواخر چرخه قاعدگی نیز رخ دهد، هنوز شانس بارداری وجود دارد. گاهی، تخمک گذاری باعث لکه بینی واژینال بین دوره می شود که می تواند با شروع خونریزی پریود اشتباه گرفته شود. داشتن رابطه جنسی در زمان تخمک گذاری زمانی است که شما به احتمال زیاد باردار می شوید.

طول عمر اسپرم در خارج از بدن

اسپرم نمی تواند در خارج از بدن برای مدتی زیادی دوام بیاورد. به طور کلی اسپرمی که بر روی بدن خشک شود، قدرت باروری ندارد. با این حال گاهی حتی لمس دست آغشته به مایع منی با واژن؛ می تواند موجب بارداری شود. پس ممکن است فردی بدون رابطه جنسی و دخول، باردار شود.

 

البته نکته ای که باید یاد آوریم شویم این است که امروزه به دلیل پیشرفت عمل و درمان های مختلف ناباروری، پزشکان قادرند که در شرایط آزمایشگاهی، اسپرم را سال ها زنده نگه دارند.

 

اسپرم های سالم برای بارداری

به منظور باردار شدن، این مهم است که اسپرم ها سالم باشند و مایع منی با کیفیت بالا وارد بدن شود. به طوری که اسپرم طولانی تریم طول عمر خود را تجربه کند. جالب است بدانید که مخاط دهانه رحم اسپرم هایی که دارای ساختار ضعیف هستند و فعال نیستند را فیلتر می کند.

 

اسپرم سالم شانس بیشتری برای زندگی طولانی تر در بدن یک زن دارد و این سلامت اسپرم با ۳ عامل تعیین می شود:

 

 •     تعداد: برای افزایش شانس بارداری، باید نامزدهای متعددی برای باروری یک تخمک وجود داشته باشد.
 •     فعالیت: اسپرم برای لول خوردن و شنا کردن به سمت لوله های فالوپ باید فعال باشد.
 •     ساختار: اسپرم برای رسیدن به لوله های فالوپ و بارور کردن تخمک باید سر بیضی شکل و دم بلند داشته باشند.

 

پس از تخمک گذاری، یک تخمک برای بارور شدن ۱۲ الی ۱۴ ساعت زمان دارد. این به این معناست که اسپرم سالم باید در فاصله بین تخمک گذاری و ۱۲ الی ۱۴ ساعت بعد از آن خود را به آن جا برساند یا در همان لحظه در لوله فالوپ منتشر تخمک باشد.

 

اگر بدنتان از عدم تعادل هورمونی رنج می برد، پیدا کردن زمان دقیق تخمک گذاری مشکل است. افزایش سطح پروژسترون به طور طبیعی در بدن شما ممکن است به باردار شدنتان کمک کند.

 

چگونگی بهبود طول عمر اسپرم

چه کاری می توانید برای بهبود طول عمر اسپرم خود و افزایش شانس باروری انجام دهید؟ بیشتر پزشکان روش های زیر را برای کمک به افزایش طول عمر اسپرم پیشنهاد می کنند:

سلامت بدن

داشتن سبک زندگی فعال و بهره گیری از یک رژیم غذایی سالم و متعادل یک راه عالی برای بهبود سلامت جسمی و سلامت اسپرم است.

 

 ارتباط بین سبک زندگی بی تحرک و کیفیت مایع منی ضعیف را ثابت کرده است. آنها دریافتند که اسپرم مردانی که فعالیت بدنی منظم دارند، طبق آمار کیفیت، مقدار، و فعالیت بیشتری نسبت به اسپرم کسانی دارند که تلویزیون دیدن را برای اوقات فراغت انتخاب می کنند.

 

مطالعه دیگری نشان داده است که ورزش هایی با شدت متوسط (MICT) یکی از بهترین انواع ورزش ها برای بهبود طول عمر اسپرم است. این مطالعه همچنین نشان داد که دوچرخه سواری تاثیر منفی بر سلامت اسپرم دارد.

رژیم غذایی متشکل از ماهی، مرغ، میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات سبوس دار تاثیر مثبت در فعالیت اسپرم دارد. مطالعات دیگر تایید کرده اند که رژیم غذایی سالم منجر به مایع منی سالم می شود.

نوشیدن الکل کمتر

راه دیگری برای بهبود طول عمر اسپرم کاهش مصرف الکل است. حتی اگر مقدار الکل مصرفی کم باشد اما فرکانس نوشیدن الکل بر روی کیفیت اسپرم تاثیر می گذارد.

 

یک مطالعه انجام شده در دانمارک نشان می دهد که مردان که عادت دارند هر روز هفته الکل مصرف کنند، کیفیت مایع منی کمتری از کسانی دارند که تنها یک یا دو بار در هفته الکل می نوشند. همچنین یک ارتباط مستقیم بین مقدار الکل مصرفی و غلظت اسپرم وجود دارد. بنابراین، مصرف الکل به طور منظم، تعداد اسپرم را کمتر می کند.

کاهش استرس

کاهش استرس نیز می تواند سلامت اسپرم و طول عمر آن را در داخل بدن افزایش دهد. استرس روانی بیش از حد می تواند تاثیر منفی بر سلامت عمومی داشته و استرس عاطفی نیز می تواند به سلامت اسپرم آسیب بزند.

استرس برای کیفیت اسپرم و مایع منی مضر است. این محققان دریافتند که به خاطر فشار روحی هورمون موثر بر تستوسترون کم شده و تولید و کیفیت اسپرم نیز کاهش می یابد. این مطالعه نشان داد حوادث استرس زا تاثیر منفی بیشتری از استرس در محل کار بر سلامت اسپرم دارد.

ترک سیگار

 

سیگار کشیدن نه تنها باعث می شود شانس بارور کمتر شود بلکه تا حد زیادی کیفیت، فعالیت و مقدار اسپرم را کاهش می دهد.

سیگار کشیدن سلول های اسپرم را از بین می برد و باعث می شود بارور کردن تخمک برای سلول های باقی مانده سخت شود. در این شرایط حتی اگر اسپرمی بتواند تخمکی را بارور کند، هنوز هم شانس سقط وجود دارد.

مصرف مکمل برای افزایش سلامت اسپرم

برخی از مکمل ها می توانند به باروری و افزایش سلامت اسپرم کمک کنند. به عنوان مثال، مطالعه ای نشان داد که مکملی ترکیبی از اسید فولیک و روی می تواند تعداد اسپرم را افزایش دهد. در این پژوهش، دانشمندان دریافتند که باروری در حدود ۷۵٪

در مردانی که از این مکمل استفاده کرده اند، افزایش پیدا کرده است.

راه های دیگر برای بهبود کیفیت مایع منی

 •     اجتناب از قرار گرفتن در معرض سموم و آفت کش ها
 •     پوشیدن لباس زیر گشاد
 •     اجتناب از نشستن در سونا و وان داغ برای مدت طولانی

 

آنالیز مایع منی و کیفیت اسپرم

بسیاری از مردان علاقه مند هستند که در مورد طول عمر و کیفیت مایع منی و همچنین تعداد و کیفیت اسپرم اطلاع کسب کنند. اما آزمون آنالیز مایع منی معمولا برای کمک به شناسایی مشکلات باروری استفاده می شود.

 

آنالیز مایع منی شامل نتایج حاصل از آزمایش های زیر است:

 

 •     حجم مایع منی
 •     تعداد اسپرم در هر میلی لیتر از مایع منی
 •     سرعت تبدیل مایع منی بعد از انزال به مایع رقیق
 •     ساختار اسپرم
 •     فعالیت اسپرم
 •     سطوح pH مایع منی
 •     تعداد گلبول های سفید خون (سلول های سفید خون در مایع منی باید وجود داشته باشند)
 •     سطح فروکتوز (فروکتوز برای اسپرم انرژی فراهم می کند)

 

تجزیه و تحلیل این نتایج می تواند به پزشکان در مورد محاسبه طول عمر اسپرم و اقدامات لازم به منظور بهبود باروری کمک کند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا