علائم و علل ایجاد دانه‌های فوردایس (Fordyce) و درمان های موثر آن

دانه‌های فوردایس، دانه ها یا برجستگی های سفید کوچک، زرد رنگ یا به رنگ پوست می باشند که بر روی لب ها، آلت تناسلی، بیضه و واژن ظاهر می شوند.

 

برفک واژن چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

دانه و جوش اطراف واژن بسیار ناراحت کننده است چرا که ناحیه تناسلی ناحیه‌ای حساس است و اکثر بانوان از صحبت کردن درباره مشکلات پوستی این ناحیه خجالت می‌کشند. بااین حال دانه و جوش در اطراف واژن یا ناحیه تناسلی زنان مشکل شایعی است. ناراحتی‌های پوستی تناسلی زنان عموما در بخش‌هایی مانند بین پاها که در معرض سایش زیاد قرار دارند یا روی ناحیه‌هایی دیده می‌شود که مو دارند؛ چون موهای درون روییده یا فولیکول‌های عفونی غالبا باعث ایجاد دانه و جوش تناسلی در زنان می‌شوند. اگر شما نیز از مشکلات پوستی ناحیه تناسلی و جوش‌ اطراف واژن رنج می‌برید، خود را برای یک گفتگوی صادقانه آماده کنید. ما همه چیز درباره جوش اطراف واژن را با شما در میان می‌گذاریم تا با روش‌های پیشگیری و همچنین درمان جوش تناسلی در زنان آشنا شوید.

 

 

علل و علائم ایجاد دانه‌های فوردایس

این نقطه های کوچک، که درست زیر پوست ظاهر می شوند، کاملا بی ضرر هستند و مسری نیستند. با این حال، داشتن تعداد زیادی از دانه‌های فوردایس اطراف لب ها و یا اندام تناسلی باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود. به همین دلیل، بسیاری از مردم به دنبال راهی برای رهایی از دانه‌های فوردایس می باشند.

 

دانه‌های فوردایس هم چنین فوردایس گرانول و یا برجستگی چربی نامیده می شوند، اندازه دانه‌های فوردایس از ۱ تا ۳ میلیمتر می‌باشد و به صورت تکی یا در گروه های بزرگ و یا خوشه ای از دانه ها می باشند. معمولا شما با کشش پوست این دانه ها را بهتر مشاهده می کنید. معلوم نیست چه چیزی باعث بروز دانه‌های فوردایس می شود، اما تخمین زده می شود حدود ۹۰ درصد بزرگسالان اعم از مرد یا زن این دانه های بی ضرر را دارند. آنها ممکن است در زمان تولد وجود داشته باشند و فقط پس از بلوغ قابل مشاهده تر می شوند.

 

دانه‌های فوردایس مشابه غده های چربی، بدون فولیکول مو می باشند. غده های چربی در بسیاری از مناطق از پوست پیدا می شوند و سبوم (sebum) تولید می کنند. سبوم یک ماده روغنی است که پوست را مرطوب و ضد آب می کند. های چربی را وقتی بر روی لب ها و اندام تناسلی ظاهر شوند دانه های فوردایس می نامیم و هنگامی که بر روی پوست ختنه گاه یافت شوند غدد تایسون (Tyson) می نامیم.

 

علل و علائم ایجاد دانه‌های فوردایس

دانه‌های فوردایس بر روی لب ها، معمولا دانه هایی هستند که در امتداد مرز لب ظاهر می شوند، اما آن ها می توانند در خود لب و در داخل گونه ها نیز به وجود بیایند. در دستگاه تناسلی، برجستگی های کوچک می تواند بر روی بدنه آلت تناسلی مرد یا کیسه بیضه و در زنان در لبه واژن ظاهر شوند.معمولا دانه‌های فوردایس هیچ علایم دیگری ندارند، به جز اینکه گاهی اوقات خارش نیز می تواند در این نقاط وجود داشته باشد.

 

اگر چه دانه‌های فوردایس عفونی نیستند و نمی توانند به افراد دیگر منتقل شوند، ولی این مهم است که با بیماری لکه‌های سفید بر روی لب ها یا اندام تناسلی و بیماری های مقاربتی (STD) مانند تبخال یا زگیل تناسلی اشتباه نشوند. یک تشخیص صحیح ضروری است، زیرا در مراحل اولیه، بیماری های مقاربتی خاص می تواند مشابه دانه های فوردایس باشند. در افرادی با سطح بالای چربی خون، از جمله کلسترول و تری گلیسیرید بالا، دانه‌های فوردایس بیشتری به وجود می آید.

 

بیماران با سطح چربی خون بالا نسبت به افرادی که سطح چربی خونشان نرمال است، تعداد بیشتری از دانه‌های فوردایس را دارند. این مطالعه هم چنین نشان می دهد که چربی و کربوهیدرات زیاد در رژیم غذایی، خروجی سبوم را در بدن افزایش می‌دهد.

 

دانه‌های فوردایس به خاطر بهداشت ضعیف و یا بیماری ایجاد نمی‌شود، و آن ها برای سلامتی انسان مضر نیستند. خوشه‌ای از دانه‌های فوردایس بر روی لب ها و یا اندام تناسلی می تواند سبب استرس و اضطراب در افراد شود. چون دیگران به اشتباه می‌توانند آن ها را نشانه ای از یک بیماری مقاربتی بدانند. بنابراین بسیاری از مردم می خواهند بدانند که چگونه می‌شود دانه‌های فوردایس را به سرعت از بین برد.

 

انواع مشکلات پوستی واژن

 

* تبخال تناسلی:

تبخال تناسلی نوعی عفونت ویروسی است که با تاول زدن پوست و زخم شدن ناحیه اطراف واژن همراه است.

 

* زگیل تناسلی:

 

زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی مقاربتی (STI) است که عامل آن گونه‌هایی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است.

 

* کیست غدد بارتولن:

 

به دو غده کوچک واقع در دو سمت دهانه واژن غدد بارتولن گفته می‌شود. این غده‌ها مایعاتی را تولید می‌کنند که دهانه واژن را لغزنده می‌کند. اگر خروجی هر یک از این دو غده مسدود شود، مایع داخل غده جمع می‌شود و در نتیجه توده بدون دردی به نام کیست بارتولن ایجاد می‌شود. کیست بارتولن معمولا نیازی به درمان ندارد، اما گاهی باید جراحی برای تخلیه آن انجام شود. یکی از غده‌ها گاهی عفونت می‌کند و در نتیجه آبسه عفونی ایجاد می‌شود که باید تخلیه شود.

 

عفونت‌های منتقل شونده از راه مقاربت (STIs ) :

 

زخم، تاول یا جراحت، به ویژه در ناحیه کشاله ران یا اطراف واژن، از نخستین علائم بیماری‌های مقاربتی به شمار می‌رود.

 

عفونت کردن ساقه مو (فولیکولیت):

 

اگر باکتری‌های پوستی باعث عفونت کردن انتهای ساقه مو شود، توده قرمز و ملتهبی ایجاد می‌شود.

 

علت دانه های سفید روی واژن به همراه درمان سریع این عارضه

دیگر مشکلات پوستی ناحیه تناسلی

 

عارضه‌های زیر نیز باعث ناراحتی و حساسیت پوستی اطراف واژن می‌شود:

 

* گال : عامل این ناراحتی پوستی توام با خارش کرم‌های ریزی است که در لایه‌های خارجی پوست پنهان می‌شوند.

* شپش شرمگاهی: شپش حشره کوچکی است که از خون انسان تغذیه و روی بدن انسان زندگی می‌کند.

* عفونت قارچی یا تخمیری (کاندیدیاز پوستی): عفونت قارچی باعث بروز حساسیت در چین‌های پوستی مرطوب اطراف واژن می‌شود.

* پسوریازیس: این بیماری لکه‌های سفید یا قرمز رنگ برآمده‌ای را ایجاد می‌کند که روی آن نقره‌ای رنگ و پوسته پوسته است. این لکه‌ها بیشتر روی زانوها، آرنج‌ها، پوست سر، استخوان دنبالچه و پشت بدن دیده می‌شود، هرچند احتمال ایجاد شدن آن در هر نقطه‌ای از بدن، از جمله ناخن، کف دست و کف پا، وجود دارد.

 

دلایل ایجاد جوش و دانه روی واژن

 

* چربی (سبوم): تولید چربی اضافی غدد چربی را مسدود می‌کند. اگر باکتری‌ها در این غدد مسدود شده گیر بیفتند، عفونت و در نهایت جوش و دانه ایجاد می‌کنند.

* موی درون روییده: فولیکول‌ها و منافذ پوست هنگام اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی با تیغ آسیب می‌بیند. باکتری‌های موجود روی پوست فولیکول‌های آسیب دیده را عفونی و آن‌ها را به جوش و دانه تبدیل می‌کند.

* سموم بدن: رژیم غذایی ناسالم، آلودگی و استرس باعث انباشته شدن سموم مختلف در بدن می‌شود. این سم‌ها در بدن جمع می‌شود و جوش‌ها و دانه‌هایی را در نقاط مختلف بدن از جمله اطراف واژن ایجاد می‌کند.

* کبودی یا بریدگی: لباس زیر تنگ باعث کوفتگی و کبودی، بریدگی یا حساسیت کشاله ران و اندام تناسلی می‌شود. ممکن است باکتری‌های موجود در پوست این جراحت‌ها را عفونی کند و در نتیجه جوش و دانه ایجاد شود.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

از داروهای بدون نسخه برای مدت طولانی استفاده نکنید. اگر علائم بعد از 14 روز بهبود پیدا نکردند به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

 

در موارد زیر نیز به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید:

 

  • علائم دوباره بروز می کنند.
  • شما زیر 18 سال و یا بالای 60 سال سن دارید.
  • شما باردار هستید.
  • شما به یک بیماری مقاربتی مبتلا هستید.

 

علائم دیگری نیز وجود دارند که بعد از مشاهده باید بلافاصله به پزشک متخصص زنان  مراجعه کرد:

 

  • خونریزی غیر طبیعی در خارج از زمان قاعدگی
  • درد در ناحیه شکم
  • ترشحات خون آلود
  • زخم و یا تاول در واژن

 

اگر برفک واژن دوباره عود کرد چه باید بکنیم؟

 

   دوره های درمانی کوتاه مدت توسط داروهای ضد قارچ معمولا در یک زن از هر 5 زن جواب نمی دهند. اگر علائم شما بعد از 7 تا 14 روز درمان نشود، پزشک شما را جزء همان یک مورد از 5 مورد در نظر می گیرد.

    در چنین مواردی ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به صورت منظم دوز مشخصی از داروهای ضد قارچ را مصرف کنید.

    مطالعات اخیر نشان می دهد که چنین استراتژی می تواند به میزان قابل توجهی از عود بیماری پیشگیری کند.

    داروهای دیگری نیز برای پیشگیری از عود برفک واژن وجود دارند که می توانید در این مورد با پزشکتان مشورت کنید.

 

برای پیشگیری از برفک واژن چه باید کرد؟

 

    همزمان با استفاده از داروهای ضد قارچ می توانید نکات زیر را نیز رعایت کنید و به کاهش برفک واژن کمک کنید.

   * واژن خود را با صابون های بدون بو و غیر معطر و یا فقط با آب بشویید. از دوش واژن، ژل ها و صابون های معطر و ژل های معطر واژن اجتناب کنید.

   * در صورتی که نسبت به کاندوم های لاتکس، کرم های اسپرم کش و روان کننده ها حساسیت دارید، از استفاده از آنها اجتناب کنید. می توانید به جای کاندوم های لاتکس از کاندوم های غیر آلرژی زا استفاده کنید.

  *  از پوشیدن لباس های ساخته شده از الیاف مصنوعی و لباس های تنگ خوددرای کنید.

 

 

پیشگیری از ایجاد دانه و جوش اطراف واژن

 

 * لباس تنگ نپوشید.

* میوه فراوان و سبزیجات سرشار از ویتامین‌های ث، آ و ب کمپلکس میل کنید.

*  آب فراوان بنوشید تا مواد سمی از بدن خارج شود.

* برای شستشوی ناحیه تناسلی از صابون‌های عطری استفاده نکنید.

*  جوش را دستکاری نکنید و دست‌ها را پس از تماس تصادفی با جوش یا اقدام برای درمان آن کاملا بشویید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا